Przejdź do treści
Przejdź do stopki

16 kompozycji "Ave Maria"

Treść

Lubelskie wydawnictwo Polihymnia opublikowało zbiór "'Ave Maria' w muzyce" zawierający 16 kompozycji do łacińskiego tekstu modlitwy "Zdrowaś Maryjo". Włączone do zbioru utwory wybrał i opracował muzycznie Jan Węcowski, wybitny muzykolog, znawca muzyki religijnej.
"Zdrowaś Maryjo" to najbardziej popularna modlitwa do Matki Bożej. Składa się z trzech części: pozdrowienia Archanioła Gabriela (Łk 1, 28), słów Elżbiety (Łk 1, 42) oraz błagalnego wezwania "Święta Maryjo". Pierwsze dwie części zaczerpnięte z Ewangelii w VI wieku znane już były jako jedna modlitwa, w IX wieku zaś otrzymały nazwę "Pozdrowienia Anielskiego". Dalsza część od słów "Święta Maryjo" powstała w XIII wieku. Ostateczną wersję modlitwy ustalił Papież Pius V, który w 1568 roku oficjalnie włączył ją do brewiarza rzymskiego. Wprowadzenie "Ave Maria" do liturgii stało się dla wielu kompozytorów inspiracją do napisania dzieł z tekstem tej modlitwy. "Łaciński tekst 'Ave Maria', jego parafrazy, tłumaczenia - podkreśla autor we wstępie - posiada z pewnością najwięcej opracowań muzycznych wśród innych tekstów religijnych". Kompozytorzy tworzyli je na głos solowy z towarzyszeniem organów lub fortepianu, na chór a cappella, na zespoły kameralne, a także na rozbudowany aparat wykonawczy obejmujący głosy solowe, chór i orkiestrę.
Opracowany przez Jana Węcowskiego zbiór powstał przede wszystkim z myślą o wzbogaceniu repertuaru wykonywanego w kościołach podczas nabożeństw lub koncertów muzyki religijnej. Znajdują się w nim utwory na jeden lub dwa głosy solowe z towarzyszeniem organów (lub fortepianu), a także utwory z dodaną nieobligatoryjną partią skrzypiec lub wiolonczeli. Dziesięć utworów pochodzi z literatury światowej, m.in. "Ave Maria" Bacha - Gounoda, Schuberta, Donizettiego czy Saint SaĎnsa. Z twórczości polskich kompozytorów autor zamieścił "Ave Maria" Józefa Nowakowskiego, Antoniego Kątskiego, ks. Antoniego Chlondowskiego, Jana Maklakiewicza, Feliksa Rączkowskiego i Mariana Sawy. "Ave Maria" Bacha - Gounoda i "Ave Maria" Schuberta autor uzupełnił łatwą do zagrania, opracowaną według oryginalnej harmonizacji partią organów, którą mniej wprawni wykonawcy mogą zastąpić trudny technicznie oryginalny akompaniament fortepianowy.
Cennym elementem zbioru jest komentarz zawierający najważniejsze informacje o każdym z zamieszczonych utworów, a także fotografie i krótkie biogramy kompozytorów. Do zbioru dołączone są wkładki z tekstem nutowym wszystkich głosów wokalnych oraz dodanych partii instrumentalnych (skrzypiec i wiolonczeli). Jego ozdobą jest piękna okładka zaprojektowana przez Marię Orkiszewską.
Maria Wacholc
Jan Węcowski, "Ave Maria" w muzyce ("Ave Maria" in music), Lublin 2009. Wydawnictwo Polihymnia, Sp. z o.o., ul. Deszczowa 19, 20-832 Lublin. Tel./fax  (081) 746 97 17 ; e-mail: poczta@polihymnia.pl, http://www.polihymnia.pl.
"Nasz Dziennik" 2009-05-02

Autor: wa