Będzie sprawiedliwy algorytm?
Treść
Posłowie z sejmowej Komisji Zdrowia pozytywnie odnieśli się do poselskiego projektu nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Projekt zakłada usunięcie dysproporcji w wysokości środków finansowych, którymi dysponują poszczególne oddziały wojewódzkie Funduszu na finansowanie świadczeń opieki zdrowotnej dla ubezpieczonych.
Według projektu, którego wnioskodawcą jest Platforma Obywatelska, środki na świadczenia zdrowotne będą dzielone pomiędzy oddziały NFZ, uwzględniając liczbę ubezpieczonych, zarejestrowanych w oddziale wojewódzkim Funduszu, wydzielone według wieku i płci grupy ubezpieczonych, wyszczególnienie grupy świadczeń opieki zdrowotnej, a także biorąc pod uwagę ryzyko zdrowotne odpowiadające danej grupie ubezpieczonych w ramach danej grupy świadczeń opieki zdrowotnej. Pomysł nowelizacji ustawy spodobał się wszystkim ugrupowaniom. To powrót do rozwiązania, które chciało zrealizować Prawo i Sprawiedliwość w okresie swych rządów. - Projekt wymaga dokładnego dopracowania, ponieważ dotyczy kwestii obejmujących całe społeczeństwo - podkreślił przewodniczący sejmowej Komisji Zdrowia Bolesław Piecha (PiS).
- Dotychczasowy algorytm krzywdził niektóre województwa. Bo jeśli okazuje się, że w województwie podlaskim, podkarpackim czy lubelskim na pacjenta wydaje się 900 zł, a w województwie mazowieckim 1500 zł, to jest to dysproporcja. Ten projekt jest potrzebny - uważa również poseł Czesław Hoc (PiS), lekarz.
Jak zapewniają wnioskodawcy, projekt nie spowoduje dodatkowych skutków finansowych dla budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego oraz NFZ, poprawi za to możliwości w zakresie zarządzania środkami finansowymi w ramach Funduszu.
Izabela Borańska-Chmielewska
"Nasz Dziennik" 2009-09-04
Autor: wa