Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Druga skarga na Lizbonę

Treść

Senacki wniosek w sprawie stwierdzenia niezgodności z Konstytucją RP zapisów traktatu lizbońskiego został wczoraj złożony do Trybunału Konstytucyjnego. To już druga skarga w tej sprawie. Wcześniej podobny wniosek złożyła grupa posłów - będzie on rozpatrywany przez Trybunał w pełnym składzie sędziowskim.

Senacki wniosek do Trybunału Konstytucyjnego uznaje traktat z Lizbony za niezgodny z zapisami naszej Ustawy Zasadniczej, które dotyczą prymatu Konstytucji nad prawem Unii Europejskiej oraz prymatu woli konstytucyjnych organów państwa polskiego co do przekazywania niektórych kompetencji państwa polskiego organom unijnym.
- Warunkiem zgodności traktatu lizbońskiego z Konstytucją RP jest zatrzymanie prawa unijnego, a zwłaszcza modyfikacji prawa traktatowego, na granicy zgodności z Konstytucją RP i konstytucyjnym porządkiem prawnym państwa polskiego - podkreślił senator Piotr Łukasz Andrzejewski, inicjator senackiego wniosku.
W ocenie senatorów, przewidzianą w traktacie zasadę, że decyzje UE wchodzą w życie dopiero po ich zatwierdzeniu przez państwo członkowskie, zgodnie z jego odpowiednimi wymogami konstytucyjnymi (dziś funkcjonującą wyłącznie w sferze pieniężnej) - należy rozciągnąć na wszystkie te płaszczyzny, na których dochodzi do krzyżowania się prawodawstwa krajowego i europejskiego.
Pod wnioskiem senackim podpisało się 31 senatorów Prawa i Sprawiedliwości. Jeszcze w listopadzie do Trybunału trafił poselski wniosek w tej sprawie. Posłowie wnioskowali o uznanie niezgodności traktatu z Konstytucją RP lub - w przypadku uznania jego zgodności z Konstytucją RP - o wskazanie, iż konieczne są regulacje dające Polsce możliwość autonomicznego decydowania o przyjęciu lub odrzuceniu tworzonego w oparciu o traktat prawodawstwa europejskiego.
Marcin Austyn
"Nasz Dziennik" 2009-12-19

Autor: wa