Fundacja już działa
Treść
Zapewnianiem działalności ośrodka muzealno-edukacyjnego w dawnym niemieckim obozie zagłady ma się zająć Fundacja Auschwitz-Birkenau. Wczoraj jej działalność została oficjalnie zainaugurowana.
Sekretarz stanu w kancelarii premiera Władysław Bartoszewski poinformował na wczorajszej konferencji prasowej, że Fundacja Auschwitz-Birkenau została zarejestrowana i rozpoczyna działalność. Bartoszewski będący jej inicjatorem przedstawił strukturę fundacji i osoby, które będą nią kierowały. Jej prezesem został dyrektor muzeum Auschwitz dr Piotr Cywiński. - Auschwitz jest również częścią tradycji i historii rodziny europejskiej. Chcę także przypomnieć, że spośród ofiar ponad połowa to nie byli obywatele Polski. To byli chrześcijanie lub Żydzi w większości z Węgier, Słowacji, Niemiec, wcielonej do Niemiec Austrii, Francji, Holandii, krajów bałkańskich. Oświęcim był niesłychanie międzynarodowy - podkreślił Bartoszewski. Dodał, że nie można kwestionować istnienia hitlerowskiego systemu eksterminacji.
Istotnym aspektem działania fundacji jest zapewnienie jej środków finansowych. O wsparcie apelował już wcześniej polski rząd w specjalnym liście skierowanym m.in. do przywódców państw europejskich. Konkretną kwotę zadeklarował rząd niemiecki, zobowiązując się do przekazania w najbliższym czasie 1 mln euro. Niemcy obiecali ponadto wsparcie fundacji w przyszłym roku większą kwotą. Również Francja i Wielka Brytania wyraziły chęć zasilenia funduszu.
Podczas czerwcowego szczytu UE ma być poruszany temat zachowania pozostałości po obozie Auschwitz. Fundacja chce zgromadzić kwotę 120 mln euro na Fundusz Wieczysty. Odsetki z niego w wysokości 4-5 mln euro rocznie mają pozwolić na realizowanie niezbędnych prac konserwatorskich w muzeum. W chwili obecnej niemal cały ciężar utrzymania tego miejsca spoczywa na polskim budżecie. - Naoczni świadkowie odchodzą, za jakiś czas pozostanie już tylko miejsce, które musi być czytelne dla kolejnych pokoleń. Rejestracja fundacji miała miejsce pod koniec zeszłego tygodnia, w tej chwili trwają niezbędne rozmowy z bankami. Wierzę, że to ruszy prężnie i że w ciągu trzech lat pierwsze prace konserwatorskie będą mogły być finansowane z tego źródła - powiedział dyrektor Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau.
Muzeum Auschwitz jest położone na około 200 ha terenu, a w jego skład wchodzi 155 budynków i 300 ruin. Zgromadzono w nim ponad 100 tys. osobistych rzeczy po zamordowanych.
Zenon Baranowski
"Nasz Dziennik" 2009-04-30
Autor: wa