Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Kalendarium

Treść

25 lipca
1410
Rozpoczęło się oblężenie Malborka przez wojska polskie.
1434
W katedrze wawelskiej Władysław Warneńczyk został koronowany na króla Polski przez arcybiskupa gnieźnieńskiego i Prymasa Polski Wojciecha Jastrzębca. Ponieważ miał zaledwie 10 lat, przez kilka lat w jego imieniu rządy sprawowała Rada Opiekuńcza i regent - kardynał Zbigniew Oleśnicki.
1510
Drukarz Florian Ungler założył w Krakowie pierwszą w Polsce drukarnię.
1655
Wielkopolskie pospolite ruszenie pod wodzą Krzysztofa Opalińskiego skapitulowało bez walki przed wojskami szwedzkimi pod Ujściem.
1920
Alianci wysłali do Polski misję wojskowo-polityczną. Na jej czele stał lord Edgar D'Abernon, który w opublikowanej wkrótce książce określił bitwę warszawską z 1920 roku jako "osiemnastą decydującą bitwę w dziejach świata".
1932
Polski poseł Stanisław Patek i zastępca komisarza spraw zagranicznych Związku Sowieckiego Nikołaj Krestinski podpisali w Moskwie pakt o nieagresji zawarty na trzy lata.
26 lipca
1400
Wznowił działalność Uniwersytet Krakowski - najstarsza polska wyższa uczelnia, założona w 1364 r. przez Kazimierza III Wielkiego. Uniwersytet upadł po śmierci fundatora. Został odnowiony i zreorganizowany przez św. królową Jadwigę i jej męża Władysława II Jagiełłę, którzy na ten cel przekazali znaczne fundusze.
1786
Zmarł Maurycy August Beniowski, żołnierz i podróżnik, konfederat barski, zesłany przez Rosjan na Kamczatkę. Dowodząc francuskimi wojskami, dokonał podboju Madagaskaru.
1803
Na trasie Wandsworth - Croydon w Anglii została uruchomiona pierwsza publiczna kolej żelazna koncesjonowana przez parlament brytyjski.
1941
We Lwowie został rozstrzelany przez Niemców Kazimierz Bartel, matematyk i polityk, który pełnił trzykrotnie funkcję premiera RP.
1944
PKWN zawarł z rządem moskiewskim porozumienie, na mocy którego Sowieci zapewnili sobie całkowitą władzę na ziemiach polskich. Pierwszy artykuł porozumienia stwierdzał, że "we wszystkich sprawach dotyczących prowadzenia wojny na terytorium Polski władza najwyższa koncentruje się w ręku wodza naczelnego wojsk radzieckich", którym był sowiecki dyktator Józef Stalin.
oprac. AKU
"Nasz Dziennik" 2009-07-25

Autor: wa