Kalendarium
Treść
3 października
1458
Urodził się Kazimierz, syn króla Kazimierza IV Jagiellończyka i Elżbiety Rakuszanki. Kanonizowany w 1521 roku; znany z dobroczynności i surowego trybu życia; patron Litwy, szczególnie czczony w Wilnie.
1924
W Kórniku zmarł Władysław Zamoyski, właściciel dóbr kórnickich i znacznej części lasów tatrzańskich. Wszystkie swoje dobra w testamencie przekazał Narodowi Polskiemu. Dzięki temu powstała Fundacja Kórnicka i Tatrzański Park Narodowy.
1942
W Peenemünde na wyspie Uznam Niemcy wystrzelili pierwszą rakietę balistyczną dalekiego zasięgu V-2, skonstruowaną przez W. von Brauna. We wrześniu 1944 roku po raz pierwszy pocisk został użyty do bombardowania Londynu.
1944
Niemcy po ewakuacji ludności cywilnej i wzięciu do niewoli ocalałych powstańców rozpoczęli burzenie i palenie zabudowy Warszawy. Do chwili wkroczenia wojsk sowieckich do stolicy specjalne niemieckie komanda spaliły 30 proc. przedwojennego stanu zabudowy.
1946
Stanisław Mikołajczyk wystosował list do ambasad trzech mocarstw w sprawie szykanowania Polskiego Stronnictwa Ludowego przez PPR i UBP.
1980
W wielu zakładach odbył się jednogodzinny strajk jako protest przeciwko opieszałości we wprowadzaniu w życie porozumień sierpniowych.
4 października
1582
W Polsce wprowadzono kalendarz gregoriański.
1669
Zmarł Rembrandt van Rijn, holenderski malarz i grafik.
1704
Arcybiskup lwowski Konstanty Zieliński koronował w katedrze warszawskiej Stanisława Leszczyńskiego i jego żonę Katarzynę na króla i królową Polski.
1741
Urodził się Franciszek Karpiński, poeta, przedstawiciel sentymentalizmu.
1910
W wyniku spisku masonerii, części wojska i tajnych stowarzyszeń, w Portugalii wybuchła rewolucja, która obaliła monarchię konstytucyjną. Król Manuel II został wypędzony z kraju i schronił się w Gibraltarze.
1918
Generał Haller przedostał się przez Murmańsk do Francji i objął z nadania Komitetu Narodowego Polski dowództwo powstałej tam Armii Polskiej.
1940
Z Warszawy do obozu w Oświęcimiu odszedł transport ok. 1000 więźniów Pawiaka, wśród których była pisarka Zofia Kossak-Szczucka.
oprac. AKU
"Nasz Dziennik" 2009-10-03
Autor: wa