Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Kalendarium

Treść

7 maja
1764
W Warszawie rozpoczął obrady Sejm konwokacyjny pod laską marszałka Adama Kazimierza Czartoryskiego. Sejm powołał Komisję Skarbową Koronną i Litewską oraz Komisję Wojskową Koronną, które ograniczyły nadużycia ze strony podskarbich i hetmanów. Zmniejszono zakres liberum veto, wprowadzając głosowanie większością w sprawach skarbowych.
1794
Tadeusz Kościuszko w obozie wojskowym w Połańcu nad Wisłą wydał uniwersał, w którym zapowiedział zniesienie poddaństwa osobistego. Na czas powstania zmniejszył pańszczyznę i uwolnił od niej gospodarstwa chłopów biorących udział w powstaniu.
1867
Urodził się Władysław Stanisław Reymont, jeden z najwybitniejszych polskich pisarzy. Autor powieści: "Ziemia obiecana", "Rok 1794" oraz "Chłopi", za którą otrzymał w 1924 roku Nagrodę Nobla.
1873
W Krakowie rozpoczęła działalność Akademia Umiejętności.
1920
Wojska polskie walczące z bolszewikami zajęły Kijów.
1933
Zgromadzenie Narodowe (przy bojkocie ze strony partii opozycyjnych) wybrało ponownie na prezydenta RP Ignacego Mościckiego.
1945
W kwaterze głównej Alianckich Sił Ekspedycyjnych generała Eisenhowera w Reims generał Alfred Jodl podpisał akt bezwarunkowej kapitulacji Niemiec.
1977
W Krakowie SB zamordowała studenta polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego Stanisława Pyjasa. Sprawcy zbrodni do dziś nie zostali osądzeni.
oprac. AKU
"Nasz Dziennik" 2009-05-07

Autor: wa