Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Kalendarium

Treść

12 września
1635
Polsko-szwedzki rozejm w Sztumskiej Wsi zawarty na 26 lat i pół roku. Szwedzi wycofali się z portów pruskich i miast w ujściu Wisły i zrezygnowali z pobierania cła gdańskiego.
1683
Odsiecz wiedeńska. Wojska sprzymierzone (polskie, austriackie wsparte posiłkami z państw niemieckich) dowodzone przez króla Jana III Sobieskiego rozbiły wojska tureckie Kara Mustafy. O zwycięstwie zadecydował atak jazdy wojsk sprzymierzonych, której główny trzon stanowiła polska husaria.
1823
W Beremianach na Podolu urodził się Kornel Ujejski, poeta i publicysta; uznawany za ostatniego przedstawiciela wielkiej poezji romantycznej.
1939
Wojska polskie odparły pierwszy szturm na Lwów okrążony przez oddziały z 14. armii niemieckiej.
1941
W Pogórskiej Woli koło Tarnowa została rozstrzelana przez Niemców Helena Marusarzówna, wybitna polska narciarka, siedmiokrotna mistrzyni Polski w konkurencjach alpejskich. Po wybuchu wojny pełniła funkcję kuriera na trasie Zakopane - Budapeszt, przeprowadzając przez Tatry ludzi uchodzących spod okupacji niemieckiej na Węgry, a przynosząc stamtąd pieniądze dla polskiego podziemia.
1945
Władze komunistyczne PRL zerwały obowiązujący od 1925 roku konkordat z Watykanem.
13 września
1195
Armia księcia Mieszka III Starego walczącego o tron krakowski stoczyła nad rzeką Mozgawą pod Jędrzejowem krwawą bitwę z wojskami krakowskimi (wspomaganymi przez księcia włodzimierskiego Romana). Wynik bitwy został nierozstrzygnięty.
1431
Bitwa pod wsią Dąbki koło Nakła. Rycerstwo wielkopolskie wspierane przez piechotę złożoną z chłopów zwyciężyło Krzyżaków.
1732
Rosja, Austria i Prusy zawarły traktat Loewenwolda (przymierze trzech czarnych orłów), który dotyczył następstwa tronu w Polsce. Traktat wykluczał objęcie tronu przez Stanisława Leszczyńskiego i przewidywał zbrojną interwencję w razie oporu ze strony Rzeczypospolitej. Nazwa traktatu pochodzi od nazwiska ówczesnego rosyjskiego posła w Warszawie.
1857
Urodził się Michał Drzymała, chłop poznański. Po odmowie przez władze pruskie zezwolenia na budowę domu na jego własnej ziemi w Podgradowicach (obecnie Drzymałowo) zakupił w 1904 r. stary wóz cyrkowy i zamieszkał w nim. Wóz Drzymały stał się symbolem walki Polaków z germanizacyjną polityką Prusaków.
1934
Minister spraw zagranicznych Józef Beck w przemówieniu na forum Ligi Narodów wypowiedział tzw. traktat mniejszościowy narzucony Polsce w 1919 r. i dający innym państwom prawo ingerencji w politykę narodowościową.
1944
Niemcy wysadzili w powietrze warszawskie mosty: Poniatowskiego, Kolejowy i Kierbedzia.
oprac. AKU
"Nasz Dziennik" 2009-09-12

Autor: wa