Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Kalendarium

Treść

10 lipca
1649
Rozpoczęło się oblężenie armii polskiej przez Kozaków w Zbarażu. Twierdzy broniła 14-tysięczna załoga polska dowodzona przez księcia Jeremiego Wiśniowieckiego. Obrońcy przez kilka tygodni odpierali ataki 200-tysięcznej armii kozacko-tatarskiej pod wodzą Bohdana Chmielnickiego i chana Islama III Gireja.
1696
W Wilanowie pod Warszawą zmarł król Polski Jan III Sobieski.
1919
Sejm ustawodawczy przyjął uchwałę w sprawie zasad reformy rolnej. Parcelacji miała podlegać ziemia z dóbr państwowych, Banku Włościańskiego i Komisji Kolonizacyjnej oraz z nadwyżek gruntowych majątków ziemskich liczących 60-180 ha w Polsce centralnej i południowej oraz ponad 400 ha na Kresach Wschodnich.
1920
W mieście Spa (Belgia) podpisano układ pomiędzy państwami ententy a Polską, na mocy którego Polska zobowiązała się m.in. rozpocząć rokowania i podpisać umowę o rozejmie z Rosją sowiecką oraz wycofać wojska na linię demarkacyjną z 8 grudnia 1919 roku.
1943
Wojska brytyjskie i amerykańskie wylądowały na Sycylii. Alianci umiejętnie wykorzystali połączenie desantu morskiego i zrzutu spadochroniarzy.
oprac. AKU
"Nasz Dziennik" 2009-07-10

Autor: wa