Kalendarium
Treść
14 listopada
1308
Krzyżacy, wezwani przez króla Władysława Łokietka na pomoc przeciwko wojskom brandenburskim, opanowali Gdańsk, mordując znaczną część jego mieszkańców.
1801
Zmarł ksiądz Grzegorz Piramowicz, pijar, pedagog, pisarz, autor podręczników szkolnych, członek Komisji Edukacji Narodowej.
1866
W Irkucku Rosjanie rozstrzelali czterech przywódców powstania zabajkalskiego, które zorganizowali polscy zesłańcy skierowani do budowy drogi w okolicach jeziora Bajkał.
1918
Rada Regencyjna przekazała całkowitą władzę wojskową i cywilną Józefowi Piłsudskiemu jako naczelnemu dowódcy Wojska Polskiego.
1920
W Warszawie na placu Zamkowym odbyły się uroczystości wręczenia Józefowi Piłsudskiemu buławy marszałkowskiej. Wręczył ją Marszałkowi najmłodszy kawaler Orderu Virtuti Militari sierż. Jan Wężyk z 41. Suwalskiego Pułku Piechoty.
1926
W parku Łazienkowskim w Warszawie odsłonięto pomnik Fryderyka Chopina według projektu Wacława Szymanowskiego.
1990
W Warszawie podpisano polsko-niemiecki układ o nienaruszalności polskiej granicy zachodniej.
15 listopada
1315
W górskim wąwozie Mokrgarten wojska Habsburgów zostały całkowicie rozbite przez Szwajcarów. Bitwa miała duże znaczenie dla wyzwolenia się Szwajcarii spod panowania tej dynastii.
1833
W Warszawie władze rosyjskie straciły Artura Zawiszę, działacza niepodległościowego, uczestnika Powstania Listopadowego, współorganizatora zbrojnej wyprawy Józefa Zaliwskiego do kraju.
1907
W Wadowicach zmarł Rafał Kalinowski, w czasie Powstania Styczniowego naczelnik litewskiego Wydziału Wojny. Aresztowany i skazany na karę śmierci zamienioną na dziesięć lat katorgi, powrócił do Ojczyzny w 1874 roku. Wstąpił do zakonu karmelitów w klasztorze w Grazu. W 1991 r. został kanonizowany przez Ojca Świętego Jana Pawła II.
1916
W Vevey (Szwajcaria) zmarł Henryk Sienkiewicz, powieściopisarz, nowelista, jeden z największych pisarzy polskich.
1918
Ojciec Święty Benedykt XV wystosował list do ks. abp. Aleksandra Kakowskiego, w którym dał wyraz pragnieniom, "by Polska jak najszybciej odrodzona znowu w zupełnej niepodległości zajęła na nowo miejsce w gronie państw i kontynuowała swą historię".
1942
Na czele utworzonego Kierownictwa Dywersji (Kedywu) Komendy Głównej AK stanął płk August Emil Fieldorf "Nil".
oprac. AKU
Autor: wa