Kalendarium
Treść
22 czerwca
1570
Polska podpisała w Moskwie trzyletni rozejm z carem Iwanem IV, utrzymując zdobyte terytoria.
1792
Król Stanisław August Poniatowski ustanowił order Virtuti Militari na pamiątkę bitwy pod Zieleńcami. Jest to najwyższe polskie odznaczenie wojskowe nadawane za wybitne zasługi bojowe.
1867
W Galicji weszła w życie ustawa w sprawie języka wykładowego w szkołach ludowych (podstawowych) i średnich. Wybór języka wykładowego znalazł się w gestii gmin.
1921
Rada Ligi Narodów powierzyła Polsce lądową obronę Wolnego Miasta Gdańska i reprezentowanie go na zewnątrz.
1922
W wyborach do parlamentu pruskiego mandaty zdobyli reprezentujący polską mniejszość: ks. Józef Wajda (Śląsk) i Jan Baczewski (Warmia).
1941
Niemcy zaatakowały Związek Sowiecki. Wojska niemieckie w pierwszych tygodniach szybko posuwały się w głąb ZSRS, biorąc tysiące jeńców.
1935
W Warszawie zmarł Szymon Askenazy, historyk i dyplomata, profesor Uniwersytetu Jana Kazimierza we Lwowie; w latach 1920-1923 pierwszy polski minister pełnomocny przy Lidze Narodów.
1966
W Liksajnach zmotoryzowany oddział milicji zatrzymał obraz Matki Bożej Częstochowskiej i pod eskortą odwiózł go do Warszawy. Komunistyczne władze chciały maksymalnie skrócić czas trwania kościelnych uroczystości tysiąclecia chrztu Polski.
oprac. AKU
"Nasz Dziennik" 2009-06-22
Autor: wa