Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Kalendarium

Treść

19 września
1620
Bitwa pod Cecorą między wojskami polskimi a przeważającymi siłami turecko-tatarskimi. Starcie zakończyło się klęską Polaków, zginął w niej hetman Stanisław Żółkiewski, który nie chciał opuścić pola walki.
1833
W Mnichovo Hradiste w Czechach został zawarty układ między Rosją, Austrią i Prusami o współpracy przeciw ewentualnemu powstaniu w Polsce. Zdecydowano również o likwidacji Rzeczypospolitej Krakowskiej i współpracy w walce z polskimi konspiratorami.
1897
W Pawłowie pod Lwowem zmarł Kornel Ujejski, autor m.in. chorału "Z dymem pożarów...".
1939
Granicę węgierską przekroczyła w zwartej formacji 10. Brygada Kawalerii płk. Stanisława Maczka, która pomimo bezustannych walk zachowała znaczną część sprzętu bojowego.
1939
Załamało się niemieckie natarcie na twierdzę Modlin.
20 września
1519
Ferdynand Magellan wypłynął z portu Sanlucar w rejs dookoła świata. Podczas tej wyprawy odkrył cieśninę nazwaną jego imieniem, wyspy Mariany oraz Filipiny.
1916
Dekretem cesarza Austro-Węgier Legiony zostały przekształcone w Polski Korpus Posiłkowy.
1917
Dzięki zabiegom dyplomatycznym Romana Dmowskiego utworzony przez niego w Lozannie Polski Komitet Narodowy został uznany przez rządy Francji za reprezentację przyszłej niepodległej Polski.
1918
Do Włoch przybyła z Francji polsk a misja wojskowa w celu przeprowadzenia w obozach jenieckich rekrutacji do armii polskiej.
1920
Rozpoczęła się bitwa nad Niemnem. Po walkach w rejonie Wołkowyska, Grodna i Druskiennik oddziały polskie wyszły na tyły wojsk sowieckich. Armia Czerwona rozpoczęła odwrót na linię okopów niemieckich.
1924
Ministerstwo Spraw Wojskowych podjęło decyzję o utworzeniu Korpusu Ochrony Pogranicza, którego zadaniem była ochrona wschodnich granic Polski.
1933
Sąd w Katowicach nakazał konfiskatę egzemplarzy "Mein Kampf" Adolfa Hitlera. W uzasadnieniu wskazał fragmenty obrażające Naród Polski.
oprac. AKU
"Nasz Dziennik" 2009-09-19

Autor: wa