Kalendarium
Treść
7 listopada
1575
Rozpoczął się zjazd elekcyjny w Woli pod Warszawą, na którym na króla został ostatecznie wybrany książę siedmiogrodzki Stefan Batory.
1846
Zmarł Karol Marcinkowski, lekarz, społecznik, filantrop, uczestnik Powstania Listopadowego, organizator życia gospodarczego w Wielkopolsce, inicjator budowy Bazaru Polskiego w Poznaniu.
1917
W Rosji zdominowany przez bolszewików Komitet Wojskowo-Rewolucyjny przy Piotrogrodzkiej Radzie Delegatów Robotniczych i Żołnierskich obalił Rząd Tymczasowy Aleksandra Kiereńskiego. Bolszewicy przejęli władzę, tworząc jeden z najbardziej zbrodniczych systemów w dziejach ludzkości.
1922
Na mocy decyzji Stolicy Apostolskiej w polskiej części Górnego Śląska powstała administracja apostolska, wydzielona z ziem należących do diecezji wrocławskiej. Jej administratorem został ks. abp August Hlond.
1939
Prezydent RP Władysław Raczkiewicz mianował generała Władysława Sikorskiego Naczelnym Wodzem Polskich Sił Zbrojnych.
1939
Niemcy aresztowali ks. bp. Michała Kozala, sufragana włocławskiego, wraz z 44 księżmi i alumnami seminarium duchownego. Ksiądz biskup Kozal więziony był kolejno we Włocławku, Lądzie i Dachau, gdzie zmarł w opinii świętości. Został beatyfikowany 14 czerwca 1987 r. przez Ojca Świętego Jana Pawła II w Warszawie.
8 listopada
1412
Władysław Jagiełło nabył dla Polski Spisz jako zastaw od cesarza Zygmunta Luksemburczyka. Pozostał on w granicach Polski do 1771 roku.
1620
Bitwa pod Białą Górą, w której wojska czeskie zostały pokonane przez armię Habsburgów.
1632
Na sejmie elekcyjnym w Warszawie szlachta jednogłośnie wybrała Władysława IV, syna Zygmunta III Wazy, na króla Polski i Litwy.
1910
W Warszawie sąd uniewinnił Władysława Reymonta oskarżonego o szerzenie nienawiści polsko-rosyjskiej w powieści "Matka".
1932
W Bytomiu rozpoczęło działalność polskie gimnazjum, jedyna wówczas polska szkoła średnia w Niemczech.
1939
Niemcy aresztowali sufragana łódzkiego ks. bp. Kazimierza Tomczaka i osadzili w obozie w Radogoszczy. Zwolniony w styczniu 1940 r. został ponownie aresztowany w roku następnym i osadzony w klasztorze w Bieczu.
1944
Wojskowy Sąd Garnizonowy w Lublinie po sfingowanym procesie skazał na karę śmierci por. Aleksandra Tomaszewicza "Jagoda" - we wrześniu 1939 r. żołnierza 28. Pułku Strzelców Kaniowskich, dowódcę oddziału partyzanckiego Armii Krajowej w Obwodzie Sokołów Podlaski. Został rozstrzelany w podziemiach Zamku Lubelskiego. Żona dowiedziała się o jego śmierci dopiero po pięciu latach.
AKU
"Nasz Dziennik" 2009-11-06
Autor: wa