Kalendarium
Treść
11 lipca
1838
W Giżycku urodził się Wojciech Kętrzyński, historyk i etnograf, uczestnik Powstania Styczniowego, dyrektor Zakładu Narodowego im. Ossolińskich we Lwowie, zasłużony obrońca i orędownik polskości Mazur.
1920
Na Mazurach, Warmii i Powiślu odbył się plebiscyt, w którym za przynależnością do Polski opowiedziało się 2,2 proc. mieszkańców Prus Wschodnich i 7,6 proc. na Powiślu. Wpływ na wynik plebiscytu miał terror bojówek niemieckich, które niejednokrotnie posuwały się do mordowania polskich działaczy narodowych. W granicach Niemiec pozostały niemal całe Prusy Wschodnie, z wyjątkiem pięciu wsi na Powiślu i trzech na Mazurach.
1943
Oddziały UPA uderzyły jednocześnie na ponad 100 polskich wsi i osad na Wołyniu, dokonując masakry ludności cywilnej. Była to dobrze zaplanowana i świadomie przeprowadzona akcja eksterminacji Polaków.
1944
Oddział AK przeprowadził w Krakowie nieudany zamach na SS-Obergruppenführera Wilhelma Koppego, szefa gestapo i policji w Generalnym Gubernatorstwie, pierwszego zastępcę generalnego gubernatora Hansa Franka.
1949
Zakończył się pokazowy proces Adama Doboszyńskiego, działacza Stronnictwa Narodowego. Bezpodstawnie oskarżony o szpiegostwo na rzecz Niemiec i poddany torturom przez funkcjonariuszy UB został skazany na karę śmierci. Wyrok wykonano.
12 lipca
1704
Pod osłoną wojsk szwedzkich sejm konwokacyjny w Warszawie wybrał na króla Polski Stanisława Leszczyńskiego. Nowy monarcha był całkowicie zależny od szwedzkiego króla Karola XII.
1776
W trzecią wyprawę naukową wyruszył James Cook. Jej celem było odnalezienie północnego przejścia między Pacyfikiem a Atlantykiem. Podczas tej wyprawy żeglarz zginął w walce z tubylcami na Hawajach.
1920
W Moskwie podpisano traktat pokojowy między Rosją sowiecką i Litwą, na mocy którego Litwa miała otrzymać Wilno, Grodno i Lidę.
1931
We wsi Uzdowo na granicy z Prusami Wschodnimi (około 20 km od miejsca bitwy) odsłonięto pomnik Zwycięstwa pod Grunwaldem.
1940
W Londynie ukazał się pierwszy numer pisma rządu polskiego na emigracji "Dziennik Polski".
1944
Generał Tadeusz Komorowski "Bór" wydał rozkaz o zakończeniu akcji scaleniowej Batalionów Chłopskich i Armii Krajowej.
1952
Zmarł Władysław Konopczyński, znany historyk, wydawca, publicysta.
1980
W Lublinie rozpoczął się strajk Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego.
oprac. AKU
"Nasz Dziennik" 2009-07-11
Autor: wa