Kino na jesienną porę
Treść
Unikatowe i nieprezentowane dotąd w Polsce filmy dokumentalne, jak też obrazy poruszające aktualną problematykę społeczną złożą się na cykl projekcji ujętych pod nazwą "Krakowska Jesień 2009". Patriotyczny Klub Filmowy to kolejna inicjatywa międzyorganizacyjnego Instytutu Królowej Jadwigi, który dał się poznać jako organizator oryginalnych przedsięwzięć promujących polską historię.
W sezonie wiosenno-letnim Instytut współorganizował trzy Rajdy Pamięci Narodowej szlakami konfederackich twierdz, walk powstańców styczniowych i żołnierzy Armii "Kraków". - Na chłodniejsze dni przewidziano prezentację szeregu obrazów współczesnych i historycznych ujętą w formułę Patriotycznego Klubu Filmowego. Projekcje staną się pretekstem do wygłoszenia fachowego wykładu, a także do ogólnej dyskusji zebranych po obejrzeniu przewidzianego materiału, czy to fabularnego, czy dokumentalnego - wyjaśniał Jan Szczepankiewicz, prezes Krajowego Forum Przedsiębiorczości, a zarazem jeden z głównych pomysłodawców interesującego przedsięwzięcia. Na powitanie nowej pory roku publiczności zebranej w sali teatralno-kinowej parafii św. Stanisława Kostki w krakowskich Dębnikach zaproponowano filmowy wykład traktujący o niebezpieczeństwach sprowadzanych na ludzkość przez farmaceutyczne lobby, od dziesiątków lat kreujące światową politykę. - Prezentacja poglądów niezależnych naukowców, którzy w formie przystępnych wykładów zdecydowali się ujawnić prawdę o faktycznych intencjach i niezwykłych wprost możliwościach światowego lobby farmaceutycznego, pozwoliła na sformułowanie tezy, że bez bezwzględnych zabiegów politycznych, ekonomicznych i zdrowotnych tej grupy nacisku historia ludzkości w ostatnich osiemdziesięciu latach wyglądałaby zupełnie inaczej - mówił podczas prezentacji Marek Kramarski, krajowy koordynator Instytutu Królowej Jadwigi. Prelegent stwierdził przy tym, że pragnienie nieprzyzwoitych wręcz zysków i osiąganej za ich pomocą władzy doprowadziły do wojen o niespotykanym w dziejach ludzkości okrucieństwie oraz systemowego opanowania instytucji światowych, których zadaniem ma być służenie zdrowiu i dobru całej ludzkości.
Na kolejnych spotkaniach przewidziane są równie atrakcyjne projekcje. Tak więc od nowa będzie można przeżyć pierwszą pielgrzymkę Jana Pawła II do Ojczyzny czy też wizytę Papieża Polaka pod Monte Cassino. Nie zabraknie także tematów typowo historycznych dotyczących np. testamentu konfederatów barskich w kontekście polskiego członkostwa w Unii Europejskiej, wyjątkowo trudnego sąsiedztwa Polaków na przestrzeni ostatnich trzystu lat czy kwestii zachowania naszej religijno-narodowej tożsamości w obliczu dramatu cywilizacyjnego współczesnej Europy.
Marek Żelazny, Kraków
"Nasz Dziennik" 2009-09-28
Autor: wa