Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Ludowa wizja Konstytucji

Treść

Senat jako izba samorządowa, utrzymanie wyborów powszechnych prezydenta - to jedne z pomysłów zmiany Konstytucji zgłaszane przez PSL. Wyraźnie nie idą one w parze z inicjatywami koalicjanta - PO. Przedstawiciele partii zaznaczają, że na razie nie są to propozycje doprecyzowane, ale jeśli debata na temat zmian ustrojowych nadal będzie się toczyła, to zostanie opracowany konkretny projekt zmian Ustawy Zasadniczej.
- Bardzo ważne jest, żeby Senat był reprezentacją różnych zorganizowanych grup społeczeństwa i wówczas, żeby ta reprezentacja miała realną siłę i możliwości oddziaływania - uważa szef PSL Waldemar Pawlak.
Według propozycji ludowców, członkowie Senatu byliby wskazywani przez sejmiki województw, rady powiatów i samorządy zawodowe, np. adwokackie i rolnicze. Ludowcy opowiadają się za utrzymaniem powszechnych wyborów prezydenta, chociaż chcą, aby jego weto było odrzucane połową ustawowej liczby głosów, a nie jak teraz przez 3/5 posłów. - Opowiadamy się za wyraźnym rozdzieleniem kompetencji prezydenta i rządu - podkreślił Pawlak. Prezydent utrzymałby uprawnienia kierowania ustaw do Trybunału Konstytucyjnego, prawo do powoływania sędziów, a dodatkowo mianowałby prokuratorów. - To dawałoby prezydentowi realny wpływ na ład prawny, konstytucyjny, a więc także na utrzymanie odpowiedniego porządku publicznego - zaznaczył szef Stronnictwa.
PSL zdecydowanie sprzeciwia się pomysłom Platformy ograniczenia liczby posłów i senatorów. Według Pawlaka, to przejaw "aksamitnego populizmu". Ludowcy mówią też "nie" zmianom ordynacji wyborczej, zmierzającym w kierunku okręgów jednomandatowych. Jak zaznaczył Pawlak, pomysły te nie są jeszcze ostatecznie doprecyzowane, ale jeżeli w kraju nadal będzie toczyła się debata o zmianach w Konstytucji, propozycje jego partii zostaną zebrane w konkretny projekt zmian Ustawy Zasadniczej.
Oceniając dwa lata koalicji, Pawlak mówił o takich obszarach polityki, co do których PESL "traci już cierpliwość". Chodzi m.in. o opóźnienia dotyczące regulacji kwestii "zagospodarowanie ziemi popegeerowskiej i praw dotyczących majątków porzuconych przez osoby, które wyemigrowały z kraju".
ZB
Nasz Dziennik 2009-12-07

Autor: wa