Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Motocykliści oddadzą hołd pomordowanym

Treść

- Celem rajdu jest uczczenie pamięci najpiękniejszego pokolenia polskiej historii, które, kiedy przyszedł czas i trzeba było oddać życie, oddało je - mówił prezes Stowarzyszenia Międzynarodowego Motocyklowego Rajdu Katyńskiego Wiktor Węgrzyn przed Grobem Nieznanego Żołnierza. To stąd wyruszyli motocykliści, którzy przez 17 dni pokonają trasę z Polski przez Ukrainę, Rosję, Litwę, Łotwę i Estonię.

Trasa tegorocznego rajdu przebiegać będzie przez następujące miasta: Warszawa, Żółkiew, Włodzimierz Wołyński, Lwów, Olesko, Zbaraż, Krzemieniec, Huta Pieniacka, Żytomierz, Berdyczów, Kijów, Charków, Orzeł, Moskwa, Katyń, Miednoje, Sankt Petersburg, Dorpat, Kircholm, Wilno, Soleczniki, Koniuchy, Kopciowo, Suchowola, Sokółka, Warszawa. W miejscach pamięci uczestnicy rajdu złożą wieńce i zapalą znicze, spotkają się z Polakami mieszkającymi na Wschodzie. Oprócz odwiedzania grobów pomordowanych Polaków uczestnicy Rajdów Katyńskich starają się pomóc polskim dzieciom i ich opiekunom mieszkającym na terenach byłych republik ZSRS. Specjalnie dla nich już od kwietnia organizowano zbiórki darów, które trafią do najbardziej potrzebujących, przede wszystkim do domów dziecka. Rajdowców na placu Józefa Piłsudskiego, oprócz przybyłych z pielgrzymami rodzin i licznie zgromadzonych warszawiaków, pożegnali też Prymas Polski ks. kard. Józef Glemp oraz prezes Związku Powstańców Warszawskich gen. Zbigniew Ścibor-Rylski.
- To wspaniałe przypomnienie i hołd dla tych, którzy oddali swoje życie za wolność i niepodległość naszej Ojczyzny. Wielu kawalerów Virtuti Militari tam spoczywa. To nasz święty obowiązek, abyśmy pamiętali o wszystkich wspaniałych ludziach, którzy walczyli i polegli za wolną Polskę - powiedział gen. Zbigniew Ścibor-Rylski.
Kardynał Józef Glemp, który odmówił za rajdowców modlitwę, przypomniał, iż pielgrzymi udają się w miejsce zesłania byłych powstańców styczniowych, w tym arcybiskupa warszawskiego bł. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego, który już 11 października zostanie ogłoszony świętym. - Tego zesłańca wzywamy także jako opiekuna obecnej wyprawy - mówił Prymas Glemp. Rajdowców żegnały też rodziny pomordowanych w Katyniu. - Dzięki takim inicjatywom jak ta nie gaśnie pamięć o tych ofiarach sowieckiej zbrodni - zaznaczyła Halina Grachal z Warszawskiej Rodziny Katyńskiej.
Uroczystości zakończyło złożenie wieńców przed Grobem Nieznanego Żołnierza. IX Rajd Katyński zakończy się 14 września, ale oficjalna uroczystość powitania motocyklistów odbędzie się w niedzielę, 4 października, o godzinie 12.00 na placu Piłsudskiego.
Anna Ambroziak
"Nasz Dziennik" 2009-08-31

Autor: wa