Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Naprotechnologia pomaga

Treść

Naprotechnologia, diagnostyka i leczenie niepłodności, endometrioza, problemy związane z niepłodnością mężczyzn oraz ciąże po nieskutecznym in vitro - to główne wątki dwudniowej konferencji naukowej NaProTechnology - Lublin 2009. Odbędzie się ona w dniach 12-13 września 2009 r. w Lublinie w Collegium Maius Uniwersytetu Medycznego. Wśród prelegentów znajdą się takie sławy, jak dr Sue i Thomas Hilgers z USA oraz dr Philip Boyle z Irlandii.

Konferencja jest adresowana głównie do lekarzy, studentów medycyny, położnych, pielęgniarek oraz pracowników poradni rodzinnych. Ma na celu zapoznanie środowiska medycznego z najnowszymi osiągnięciami w dziedzinie leczenia niepłodności. - Ludzie powinni zdać sobie sprawę z tego, że są większe możliwości diagnostyki i leczenia niż w przypadku tego, co jest oferowane w większości ośrodków leczenia niepłodności - wyjaśnia dr Maciej Barczentewicz, współorganizator sesji, prezes zarządu Fundacji Instytut Leczenia Niepłodności Małżeńskiej im. Jana Pawła II.
Prelegentami będą twórcy naprotechnologii i lekarze od lat praktykujący tę niezwykle nowoczesną i skuteczną metodę leczenia niepłodności: dr Susan Hilgers, współtwórca Creighton Model FertilityCare System i współzałożyciel Instytutu Papieża Pawła VI, dr Thomas W. Hilgers, dyrektor Instytutu Papieża Pawła VI, współtwórca Creighton Model System i NaProTechnology, dr Philip Boyle, lekarz rodzinny prowadzący praktykę NaProTechnology w Galway w Irlandii i prezes FertilityCare Centres Europe, prof. Joseph Stanford, profesor Wydziału Medycyny Rodzinnej University of Utah i członek Zarządu FertilityCare Centers of America oraz dr Mark Stegman, położnik i ginekolog z Pensylwanii, praktykujący chirurgiczną naprotechnologię.
W ramach konferencji odbędzie się osiem sesji tematycznych. Na początek prof. dr hab. n. med. Jan Oleszczuk, konsultant wojewódzki w dziedzinie ginekologii i położnictwa, oraz dr n. med. Henryka Sawulicka-Oleszczuk, konsultant wojewódzki w dziedzinie neonatologii, omówią aktualny stan opieki perinatalnej w województwie lubelskim. Natomiast kolejne wykłady będą dotyczyć bezpośrednio problematyki niepłodności i sposobów jej leczenia.
Szeroki przekrój tematów ma przełamać nieufność, jaką wiele środowisk ciągle wykazuje wobec tej nowej dziedziny leczenia niepłodności. - Są różne zarzuty przeciwko naprotechnologii formułowane przez praktyków, profesorów ginekologów. Dlatego chcemy pokazać, że naprotechnologia faktycznie pomaga w tych wszystkich problemach, o których mówiono, że w nich nie działa, jak np. w niepłodności męskiej czy w niedrożności jajowodów. Zwracamy uwagę, iż leczenie chirurgiczne jest skuteczne w bardzo wielu schorzeniach, w których pacjentów kieruje się na in vitro. Co nie jest konieczne, bo można zamiast tego zaproponować rzetelną diagnostykę i leczenie w oparciu o schemat diagnostyczno-terapeutyczny naprotechnologii. Ludziom można rzeczywiście pomóc, nie uciekając się do metod wspomaganego rozrodu - tłumaczy dr Barczentewicz.
Organizatorami konferencji są: Katedra i Klinika Położnictwa i Perinatologii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, Polskie Towarzystwo Medycyny Perinatalnej Oddział w Lublinie, Fundacja Instytut Leczenia Niepłodności Małżeńskiej im. Jana Pawła II w Lublinie, Lubelskie Centrum Zdrowia Publicznego we współpracy z Sekcją Ginekologiczną przy Katolickim Stowarzyszeniu Lekarzy Polskich i Matercare Polska oraz amerykańskim Instytutem Papieża Pawła VI, The American Academy of FertilityCare Professionals oraz International Institute of Restorative Reproductive Medicine z Londynu.
Maria S. Jasita
"Nasz Dziennik" 2009-08-20

Autor: wa