Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Nieencyklopedyczne pochodzenie Hübner

Treść

Wraz z kampanią wyborczą do Parlamentu Europejskiego z popularnej wśród internautów Wikipedii zniknęły wpisy dotyczące pochodzenia Danuty Hübner, liderki warszawskiej listy Platformy Obywatelskiej.
Chodzi o informacje dotyczące ojca urlopowanej komisarz Komisji Europejskiej, mającego w swym życiorysie służbę w Powiatowym Urzędzie Bezpieczeństwa Publicznego w Nisku.
Z pozostawionych w Wikipedii śladów edycji haseł wynika, że wpisy dotyczące sylwetki Ryszarda Młynarskiego, funkcjonariusza UB, a prywatnie ojca Danuty Hübner, oraz wpisy o życiu prywatnym komisarz zostały skasowane 17 maja br. Obecnie z serwisu dowiemy się tylko, iż Hübner pochodzi z domu Młynarskich, a hasło Ryszard Młynarski zostało wycofane. W ocenie Pawła Zientowicza, rzecznika prasowego Stowarzyszenia Wikimedia Polska, trudno ten fakt kojarzyć z działaniem politycznym, bo każda decyzja o usunięciu wpisu podejmowana jest przez społeczność (to ok. 2 tys. osób edytujących Wikipedię). W jego ocenie, usunięcie wpisu dokonywane jest najczęściej w wyniku stwierdzenia nieencyklopedyczności hasła, kiedy forma wpisu nie spełniała wymagań Wikipedii lub odbiega od przyjętych standardów. Z wycofaniem wpisów nie ma nic wspólnego sztab wyborczy Hübner. - Nic w tym kierunku nie robiliśmy. Sam dopiero co usłyszałem o tej sprawie. Jedyną rzeczą, jaką zrobiliśmy na Wikipedii, to dodanie naszej strony internetowej, która to zmiana została zatwierdzona przez administratorów - powiedział nam jego szef Radosław Ciszewski.
Danuta Hübner urodziła się w Nisku. Od 1971 do 1987 roku była członkiem PZPR. Jest córką Ryszarda Młynarskiego, byłego szefa niżańskiego UB. O tej przeszłości ojca Hübner zapominała, opowiadając w 2002 roku w "Gazecie Wyborczej", że jej ojciec był członkiem Armii Krajowej. To tylko część prawdy. Wprawdzie Młynarski należał kilka miesięcy do AK, używając pseudonimu "Aleksander", ale potem dołączył - idąc śladami ojca - do grona przedstawicieli władzy ludowej. Co ciekawe, portrety obu Młynarskich jako ubeckich oprawców wisiały na wystawie IPN pt. "Aparat represji na Rzeszowszczyźnie w latach 1944-1956". Pani komisarz dość łatwo pominęła też swoje wieloletnie członkostwo w PZPR, kwitując, że nigdy do żadnej partii się nie nadawała, a jest jedynie bezpartyjnym fachowcem.
Marcin Austyn
"Nasz Dziennik" 2009-05-29

Autor: wa