Odszkodowania za bezprawne decyzje sądów administracyjnych
Treść
Obywatele będą mogli się domagać uznania decyzji sądów administracyjnych za bezprawne. Takie orzeczenie jest warunkiem ubiegania się o odszkodowania od Skarbu Państwa lub samorządu - przewiduje prezydenci projekt ustawy o zmianach w sądownictwie administracyjnym. Projekt zmierza do wypełnienia luki prawnej i nawiązuje do postępowania w sprawach cywilnych, gdzie możliwość takiej skargi została wprowadzona już cztery lata temu.
Przedstawiający projekt w Sejmie minister w prezydenckiej kancelarii Andrzej Duda podkreślił, że aby otrzymać odszkodowanie od Skarbu Państwa lub jednostki samorządowej, niezbędne jest uzyskanie orzeczenia o bezprawności decyzji sądu administracyjnego rozpatrującego skargi na decyzje organów publicznych. - Przepis art. 77 Konstytucji stanowi, że każdy ma prawo do wynagrodzenia szkody, jaka została mu wyrządzona przez niezgodne z prawem działanie organów władzy publicznej - podkreślił Duda. - Ustawa nie może nikomu zamykać drogi sądowej do dochodzenia naruszonych wolności lub praw - dodał. Dlatego prezydent zaproponował wprowadzenie do polskiego systemu prawnego instytucji skargi o stwierdzenie niezgodności z prawem prawomocnego orzeczenia sądu administracyjnego. Nawiązuje ona do analogicznej instytucji w prawie cywilnym, gdzie skarga została wprowadzona w roku 2005. Duda wyraził nadzieję, że projekt "zapewni skuteczniejsze korzystanie przez obywateli z przysługujących im praw".
Projekt w całej rozciągłości poparł podczas sejmowej debaty klub PiS, który zwrócił jednak uwagę na jego długie "leżakowanie" w parlamencie. - Ponad półtora roku projekt ten przeleżał w polskim parlamencie. Pytanie, u kogo i dlaczego? - zastanawiał się poseł Andrzej Dera (PiS). - W naszym interesie (polskiego parlamentu) jest to, aby jak najszybciej takie projekty rozpatrywać - dodał. Zastrzeżenia miały natomiast inne kluby. - Wątpliwości budzi sam zakres możliwości zaskarżania tą skargą - mówił Jerzy Kozdroń (PO), zwracając uwagę, że ogranicza się on tylko do naruszenia prawa wspólnotowego. - Mówi się tak - możesz zaskarżyć prawomocne orzeczenie sądu administracyjnego, jeżeli wystąpiła szkoda i nastąpiło naruszenie prawa wspólnotowego - wskazywał poseł założenia nowelizacji. - Natomiast w wyjątkowych sytuacjach można przyjąć do rozpoznania skargę, kiedy zostały naruszone podstawowe zasady porządku prawnego lub konstytucyjne wolności i prawa obywatelskie - dodał. - W zasadzie skarga byłaby tylko w sytuacji, gdy niezgodność z prawem wynika z naruszenia norm prawa Unii Europejskiej - powtórzył zastrzeżenia posła koalicji Stanisław Rydzoń (Lewica). - Ta kwestia (...) powinna być bardzo uważnie przeanalizowania w czasie praw komisji i będziemy postulować rozszerzenie podstaw tej skargi - stwierdził wiceminister sprawiedliwości Zbigniew Wrona, przedstawiając własną ocenę projektu.
Przygotowana przez kancelarię prezydencką ustawa przewiduje ponadto poprawę sprawności funkcjonowania sądów administracyjnych poprzez wprowadzenie kadencyjności ich prezesów i wiceprezesów. Zdaniem Andrzeja Dudy, powinno się to przyczynić do zwiększenia niezależności osób odpowiedzialnych za prawidłowe funkcjonowanie sądów administracyjnych i wzmocnić struktury sądownictwa administracyjnego.
Zenon Baranowski
"Nasz Dziennik" 2009-07-03
Autor: wa