Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Pawlak zadowolony, rada mniej

Treść

Minionej kampanii wyborczej i omówieniu uzyskanego wyniku w wyborach do Parlamentu Europejskiego poświęcone było głównie zakończone w sobotę posiedzenie Rady Naczelnej PSL. Chociaż oficjalnie wicepremier i szef partii Waldemar Pawlak wyraził zadowolenie z uzyskanego przez ludowców wyniku, to jednak rada wydaje się nie podzielać tego poglądu.

Chociaż przyjęte po zakończeniu sobotniego spotkania Rady Naczelnej PSL sprawozdanie z posiedzenia niewiele mówi na temat wyborów do PE i uzyskanego przez partię wyniku, a w szczególności nie zawiera jego oceny, co wskazuje na sceptycyzm rady po wyborach, to jednak wicepremier Pawlak wyraża się z entuzjazmem o osiągniętym przez partię wyniku. - PSL jest usatysfakcjonowane wynikiem wyborów do Parlamentu Europejskiego - ogłosił w sobotę w przerwie posiedzenia rady naczelnej partii prezes stronnictwa Waldemar Pawlak. Dokument zatytułowany "Ocena wyborów do Parlamentu Europejskiego" nie zawiera odniesienia do wyniku wyborczego ani oceny działań władz partii w kampanii, ale koncentruje się głównie na podziękowaniach dla wyborców.
Pawlak w czasie konferencji prasowej podkreślił, że o wyniku wyborczym kandydatów decydowały w dużym stopniu media i popularność ubiegających się o mandat. PSL jako partia mniej obecna w mediach, a także biorąc pod uwagę specyfikę tych wyborów i niewielką liczbę kandydatów - zdaniem Pawlaka - uzyskała wynik zadowalający.
Na ludowców w wyborach do PE 7 czerwca zagłosowało 7 proc. biorących udział w głosowaniu, co dało partii Pawlaka trzy mandaty. Zdobyli je: Jarosław Kalinowski, Andrzej Grzyb i Czesław Siekierski.
Rada zajęła się także sprawą mediów publicznych. Przyjęła uchwałę, w której wzywa Sejm, Senat, a także prezydenta o jak najszybsze rozpatrzenie sprawozdania KRRiT za 2008 r., podkreślając jednocześnie, że jego odrzucenie przez wszystkie trzy organy skutkowałoby rozwiązaniem rady. PSL apeluje, aby nie zwlekać z tą sprawą do czasu po wakacjach.
Odnosząc się do sytuacji budżetowej, wicepremier mówił na konferencji, dopytywany o cięcia w resortach, za które odpowiadają członkowie PSL (resorty gospodarki, rolnictwa i pracy), że wydatki będą ograniczone w niewielkim stopniu. - Z tego, co możemy powiedzieć, te oszczędności są związane z decyzjami, które zapadły w styczniu. Tutaj jakichś nowych zjawisk nie będzie - mówił Pawlak.
Ludowcy zamierzają także wpłynąć na rząd, by ten jak najszybciej uruchomił działania przyspieszające odbudowanie zniszczonych po powodziach gospodarstw rolnych. PSL będzie się domagać uruchomienia systemu kredytów preferencyjnych na wznowienie produkcji, a przyspieszeniu - zdaniem ludowców - powinny ulec także prace komisji powołanych przez wojewodów do szacowania strat i zniwelowania skutków powodzi.
Paweł Tunia
"Nasz Dziennik" 2009-07-06

Autor: wa