Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Po dwóch latach przerwy

Treść

Dom Jana Matejki - Oddział Muzeum Narodowego w Krakowie po dwuletniej przerwie spowodowanej kompleksową modernizacją i remontem konserwatorskim zabytkowych wnętrz otwiera swoje drzwi dla zwiedzających. W tym najstarszym muzeum biograficznym w Polsce, w kamienicy przy ul. Floriańskiej 41, w rodzinnym domu artysty, wiele się zmieniło...

- Mam nadzieję, że naszą publiczność ucieszy to, co bardzo cieszy nas, muzealników. Po raz pierwszy w historii tej placówki muzealnej udało się przeprowadzić tak kompleksowy remont konserwatorski z odnowieniem zabytkowych wnętrz, nie tylko ścian, ale i parkietów, stolarki drzwiowej i okiennej. Przeprowadzona została modernizacja oświetlenia, zamontowano pełny monitoring - wylicza Marta Kłak-Ambrożkiewicz, kierownik Działu IX - Zbiory Jana Matejki, kustosz muzeum, autorka koncepcji i scenariusza ekspozycji. Dzięki pracom konserwatorskim podkreślone zostały wszystkie walory starej kamienicy, a pomieszczenia odzyskały swój dawny blask. Odnowiono również część obiektów, w tym odczyszczono zabytkowe tkaniny. Dzięki nowej aranżacji ekspozycji, oczywiście przy zachowaniu klimatu z czasów Matejki, poznajemy artystę zarówno od strony zawodowej, jak i prywatnej. - Zgodnie z założeniami naszych poprzedników i kontraktem darowizny tego obiektu na rzecz Muzeum Narodowego w Krakowie jesteśmy zobligowani pewne pomieszczenia utrzymywać w wystroju wnętrza paradziewiętnastowiecznego, czyli współczesnego Matejce - podkreśla Marta Kłak-Ambrożkiewicz. O to przede wszystkim zadbano na pierwszym piętrze domu, zarówno w jadalni, jak i w salonie czy sypialni artysty. Pieczołowicie odnowiono polichromię, w sypialni dotarto do kolorystyki ścian z czasów mistrza Jana, nadając temu pomieszczeniu niezwykle szlachetny wyraz.
W jadalni domu Matejków zwiedzający spotka nie tylko artystę, ale i krąg jego najbliższych. Umieszczono tam m.in. fotografie i pamiątki rodzinne. - W tej ekspozycji uciekliśmy od prezentowania obiektów w gablotach, pokazujemy to tak, jak dawniej było praktykowane w domach, mianowicie w serwantkach - mówi kustosz muzeum. - Pokusiłam się o wykonanie kilku faksymiliów dziewiętnastowiecznych fotografii, które będą stały na szafkach, tak aby widz, przechodząc, mógł fotografię wziąć do ręki, przyjrzeć się jej z bliska i odstawić na miejsce - dodaje. Dawną salę urodzinową Matejki, tzn. pokój, w którym artysta się urodził, i pokój obok, który należał do jego dzieci, przeznaczono m.in. na prezentację jego prac na rzecz Krakowa. W sali malarstwa zastosowano odmienny układ obrazów, wczesne dzieła skonfrontowano z późniejszymi.
To, jakich zmian dokonano, można będzie zobaczyć już w najbliższą sobotę i niedzielę - w Domu Jana Matejki odbędzie się "Weekend z Matejką". W programie o pełnych godzinach od 11.00 do 17.00 zaplanowano zwiedzanie galerii z przewodnikiem. Na godz. 11.30 oraz 13.30 przygotowano warsztaty dla dzieci. O godz. 20.00 ma się rozpocząć specjalny pokaz zabytków spoza stałej ekspozycji. Na spotkania oraz warsztaty obowiązuje rezerwacja telefoniczna pod numerem (12) 422 59 26; ilość miejsc ograniczona. Wstęp w czasie "Weekendu z Matejką" - 2 zł od osoby, dzieci do lat 7 - wstęp wolny. A od października po dwuletniej przerwie wraca lubiany cykl wykładów "Czwartki u Matejków". Te wyjątkowe spotkania odbywają się dwa razy w miesiącu o godz. 18.00; pierwsze po wznowieniu 1 oraz 15 października.
Małgorzata Bochenek
"Nasz Dziennik" 2009-09-25

Autor: wa