Polacy czczą biało-czerwoną
Treść
Do 10 milionów Polaków trafiły w tym roku po raz pierwszy SMS-y z przypomnieniem, że 2 maja obchodzony jest Dzień Flagi, co wielu z nas skłoniło do wywieszenia na domach narodowych barw. W Warszawie obchody tego święta odbyły się na placu przed Zamkiem Królewskim, a najbardziej podniosłym momentem było podniesienie flagi państwowej na wieży zegarowej. W uroczystościach, z powodów rodzinnych, nie uczestniczył prezydent Lech Kaczyński.
Występujący w imieniu prezydenta szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Aleksander Szczygło przypomniał, że w okresie zniewolenia komunistycznego władze dążyły do utożsamienia barw narodowych z oficjalnymi, państwowymi świętami, reprezentującymi narzuconą Polakom i państwu polskiemu ideologię marksistowską. - W okresie rządów komunistycznych, zaraz po pierwszomajowym święcie pracy, w całym kraju biało-czerwone sztandary skwapliwie usuwano z masztów. Władze starały się nie dopuścić do uczczenia rocznicy Konstytucji 3 Maja ze względu na jej niepodległościowy wydźwięk - mówił Szczygło.
Dla upowszechnienia Dnia Flagi w suwerennej Polsce z inicjatywy Biura Bezpieczeństwa Narodowego do blisko 10 milionów użytkowników telefonów komórkowych została wysłana, na koszt operatorów sieci, wiadomość SMS z informacją o obchodzonym w kraju święcie. - Od kilku dni miliony Polaków na swoje telefony komórkowe otrzymują SMS-y: "2 maja Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Pamiętaj o biało-czerwonej". W ten sposób chcieliśmy zachęcić rodaków do pamięci o dniu flagi i wywieszania biało-czerwonej - tłumaczył szef BBN.
W czasie sobotniej uroczystości przed Zamkiem Królewskim Aleksander Szczygło przypomniał także historię powstania biało-czerwonej flagi jako symbolu narodowego oraz pochodzenie barw narodowych. - Oficjalnie po raz pierwszy w historii barwy polskie ustanowił Sejm powstańczy w 1831 roku. Jednak już od zarania naszych dziejów biel i czerwień - jako wizerunek Orła Białego w czerwonej tarczy herbowej - należały do heraldycznych symboli monarchii Piastów, później zaś Jagiellonów i wszystkich królów elekcyjnych Rzeczypospolitej. Tak zostało do dziś - przypomniał.
Zasłużone jednostki Wojska Polskiego otrzymały z rąk szefa BBN flagi państwowe z certyfikatem nadanym przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Do jednostek tych należą: 12. Brygada Zmechanizowana w Szczecinie im. gen. broni Józefa Hallera, 4. Brodnicki Pułk Chemiczny im. Ignacego Mościckiego, 2. Skrzydło Lotnictwa Taktycznego w Poznaniu, Dywizjon Zwalczania Okrętów Podwodnych w Gdyni, Jednostka Wojskowa nr 2305 (GROM), 1. Pomorska Brygada Logistyczna w Bydgoszczy im. Kazimierza Wielkiego, Oddział Specjalny Żandarmerii Wojskowej w Gliwicach, 10. Wrocławski Pułk Dowodzenia, parafia wojskowa pod wezwaniem Matki Bożej Ostrobramskiej na Boernerowie w Warszawie.
Poza Aleksandrem Szczygłą w oficjalnych uroczystościach Dnia Flagi wzięli udział także wiceminister obrony gen. Czesław Piątas oraz szef Sztabu Generalnego WP gen. Franciszek Gągor. W obchodach Dnia Flagi z powodów rodzinnych (choroba matki) nie uczestniczył prezydent Lech Kaczyński - Bardzo zależało mu na tym, aby móc wspólnie świętować najmłodsze nasze święto, wręczać flagi biało-czerwone wyróżniającym się polskim jednostkom wojskowym oraz zgromadzonym tutaj mieszkańcom Warszawy - podkreślił szef BBN.
Na zakończenie uroczystości mieszkańcy Warszawy mogli obserwować defiladę oddziałów honorowych WP oraz wysłuchać koncertu pieśni patriotycznych w wykonaniu Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego. Przypadający 2 maja Dzień Flagi obchodzony był po raz szósty.
Paweł Tunia
"Nasz Dziennik" 2009-05-04
Autor: wa