Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Posłowie wracają do pracy

Treść

Po ponadmiesięcznej przerwie w tym tygodniu zbierze się Sejm. Posiedzenie rozpocznie się w najbliższą środę. Prawo i Sprawiedliwość chce, aby w jego trakcie ze swoich działań w sprawie sprzedaży stoczni w Gdyni i Szczecinie wytłumaczył się przed sejmowymi komisjami: Skarbu Państwa oraz Gospodarki minister skarbu Aleksander Grad. Klub Lewicy natomiast już złożył do marszałka Sejmu Bronisława Komorowskiego wniosek o rozszerzenie porządku obrad tego posiedzenia o informację rządu w sprawie dramatycznej sytuacji w polskim przemyśle stoczniowym.
Być może jeszcze na bieżącym posiedzeniu dojdzie również do głosowania w sprawie sprawozdania z działalności Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Pod koniec lipca to sprawozdanie odrzucił już Senat. Jeśli tak samo postąpi Sejm, a następnie prezydent, to doszłoby do wygaśnięcia kadencji KRRiT. Nad sprawozdaniem Rady w czwartek dyskutować będzie sejmowa Komisja Kultury i Środków Przekazu. Również w czwartek Sejm uczci 70. rocznicę wybuchu II wojny światowej oraz parlamentarzystów, którzy zginęli podczas wojny.
Punktem spornym co do tego, czy znajdzie się w porządku obrad tego posiedzenia Sejmu, jest debata nad przygotowanym w sejmowej Komisji Kontroli Państwowej projektem zmiany ustawy o Najwyższej Izbie Kontroli. Bardzo poważne uwagi do projektu ma sama NIK. Koalicja Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego zamierza zmienić zasady funkcjonowania Najwyższej Izby Kontroli. Wzmocniona zostałaby rola marszałka Sejmu, który mógłby wskazywać wiceprezesów NIK. Marszałek Sejmu wskazywałby także, kto przeprowadzi zewnętrzny audyt NIK. Opozycja parlamentarna mówi o próbie upolitycznienia Najwyższej Izby Kontroli.
W programie obrad najbliższego posiedzenia Sejmu znalazły się już m.in. pierwsze czytania ustaw nowelizujących kodeks karny, kodeks postępowania administracyjnego i kodeks postępowania cywilnego.
Przed Sejmem wystąpią: pierwszy prezes Sądu Najwyższego Lech Gardocki i prezes Narodowego Banku Polskiego Sławomir Skrzypek, a posłowie wysłuchają sprawozdania z działalności Sądu Najwyższego i NBP za 2008 rok. W środę pod patronatem marszałka Sejmu odbędzie się uroczystość "Polska bez barier - Sejm bez barier. Podstawa demokracji i korzystania z praw obywatelskich". A związane jest to z wakacyjną przebudową sali plenarnej Sejmu, w czasie której przystosowano salę, aby na trybunę sejmową mogli wjechać posłowie poruszający się na wózkach inwalidzkich.
Artur Kowalski
"Nasz Dziennik" 2009-08-24

Autor: wa