Prezydent: będę robił wszystko, żeby polskie państwo było silne
Treść
Centralne uroczystości dla uczczenia rocznicy Konstytucji 3 Maja z udziałem Pododdziałów Reprezentacyjnych Wojska Polskiego rozpoczęły się w południe na Placu Zamkowym.
Po podniesieniu flagi i odczytaniu preambuły Konstytucji 3 maja Prezydent wygłosił przemówienie.
Odnosząc się do Konstytucji 3 Maja, Prezydent przypomniał, że uchwalona 218 lat temu ustawa zasadnicza była "pierwszą w Europie". - Możemy być i powinniśmy być z tego autentycznie dumni - uważa Lech Kaczyński.
Jak podkreślił, Konstytucja 3 Maja była dziełem "nie tylko Sejmu Czteroletniego", ale "uwieńczeniem 30-letnich prób naprawy naszego państwa".
- Dzień 3 Maja 1791 roku był wielkim zwycięstwem tych, którzy chcieli silnego polskiego państwa - uważa Lech Kaczyński. Zwrócił uwagę, że w pierwszej polskiej ustawie zasadniczej wprowadzono dziedziczną monarchię, utworzono rząd odpowiedzialny przed parlamentem i "wiele instytucji, które pozwoliły państwu sprawnie działać".
Jednak - jak zaznaczył Prezydent - Konstytucja 3 Maja miała także swoich przeciwników, którzy "walczyli w imię demokracji". "Ci, którzy powoływali się na rzekomą demokrację i jej zagrożenie nie wahali się odwołać do obcych mocarstw" - zwrócił uwagę Lech Kaczyński.
Jak dodał, "oni twierdzili, że bronią starego modelu ustrojowego, ale w rzeczywistości bronili swoich przywilejów".
Nawiązując do wydarzeń sprzed 218 lat, Prezydent przypomniał, że nie tak dawno w "Polsce też mówiono o rzekomym zagrożeniu demokracji". - W istocie było to zagrożenie niesłusznych przywilejów, przywilejów ludzi, którzy nie działali dla Polski, działali dla siebie - ocenił Lech Kaczyński.
Zdarzyło się - powiedział Prezydent - że Polacy "uwierzyli w to, że demokracja istotnie jest zagrożona". - Nie była i mówię to specjalnie dzisiaj. Nie była przez jedną sekundę. Zagrożone były natomiast przywileje, tych którzy działają w imię własnych interesów, a nie w imię interesów Polski - uważa prezydent Kaczyński.
- Konstytucję można zmieniać, naprawiać, ulepszać, ale dzisiaj stoi ona ponad wszystkimi innymi źródłami prawa - oświadczył Prezydent, podkreślając, że czwartą konstytucję Polski, która obecnie obowiązuje, trzeba czytać tak, jak ją napisano.
- Dlaczego ta konstytucja ma takie znaczenie? Bo żyjemy w jednoczącej się Europie. Nie dalej jak trzy dni temu obchodziliśmy jubileusz - 5. rocznica wejścia Polski do Unii Europejskiej. Unia to wspólny sukces jej członków. Przystąpienie do Unii to nasz polski sukces. Ale w tych warunkach rola polskiej konstytucji jest szczególna - to ona jest w Polsce najwyższym prawem - mówił Lech Kaczyński.
Polska potrzebuje pracy nad uzdrowieniem państwa, aby chroniło słabszych i nie bało się silnych, bo wobec prawa są równi ci, którzy mają miliardy i ci, którzy jak większość Polaków nie mają nic - mówił w niedzielę Prezydent Lech Kaczyński do zebranych na Placu Zamkowym w Warszawie.
- Wszyscy są takimi samymi obywatelami. Wszyscy, a przede wszystkim ci słabsi, muszą korzystać z ochrony państwa, a ci, którym się powiodło, muszą państwu służyć - mówił Prezydent w okolicznościowym przemówieniu do uczestników centralnych uroczystości Święta 3 Maja.
Lech Kaczyński podkreślił, że to bardzo dobrze, iż wielu Polakom powiodło się w ciągu ostatnich 20 lat i że jest to ich sukces, a nasz wspólny dorobek.
-Ale czyjeś powodzenie w sensie materialnym, czy prestiżowym, nie może się przekładać na niezasłużone przywileje - powiedział Prezydent zaznaczając, że - zarówno 218 lat temu, gdy uchwalano Konstytucję 3 Maja, jak i obecnie, to nie demokracja, lecz przywileje działających w imię własnych interesów kosztem interesów Polski.
Jako Prezydent RP, w dniu, który możemy nazwać Dniem Naprawy Rzeczypospolitej, chcę powiedzieć, że będę robił wszystko, aby polskie państwo było silne, aby potrafiło chronić słabszych, równo traktowało swych obywateli, aby zwyciężała uczciwość, a nie cynizm i draństwo - zakończył Lech Kaczyński.
Celebrę na Placu Zamkowym zakończył pokaz musztry paradnej oraz defilada z udziałem pododdziałów rekonstrukcyjnych i pocztów sztandarowych.
Na zakończenie oficalnych obchodów dzisiejszego święta przedstawiciele najwyższych władz państwowych, wojska, organizacji politycznych i społecznych złożyli wieńce na Grobie Nieznanego Żołnierza. Jako pierwszy wieniec złożył Prezydent.
(PAP, inf. własne)
źródło: Kancelaria Prezydenta RP
Autor: wa