Rzecznik ZUS radzi
Treść
Od 1 września 2009 r. osoba, która będzie chciała dobrowolnie kontynuować ubezpieczenia emerytalne i rentowe, będzie mogła do nich przystąpić w dowolnym, dogodnym dla siebie terminie.
Prawo do dobrowolnej kontynuacji podlegania ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym przysługuje osobom, które nie posiadają innych tytułów rodzących obowiązek ubezpieczeń. Ponadto osoby te powinny być wcześniej objęte obowiązkowymi ubezpieczeniami, np. pracownicy po ustaniu stosunku pracy. Możliwość taka dotyczy też obywateli Polski, którzy podlegali dobrowolnym ubezpieczeniom społecznym w okresie wykonywania pracy za granicą w podmiotach zagranicznych lub na terytorium Polski w podmiotach zagranicznych nieposiadających w Polsce swojej siedziby ani przedstawicielstwa.
Do końca sierpnia, aby dobrowolnie kontynuować ubezpieczenie, konieczne było złożenie wniosku w terminie 30 dni od daty ustania ubezpieczeń. Od 1 września 2009 r. nie będzie żadnych ograniczeń czasowych, a co za tym idzie, osoba, która wyrazi wolę kontynuacji ubezpieczeń emerytalnego i rentowych, będzie mogła złożyć wniosek o objęcie tymi ubezpieczeniami w dowolnym terminie.
Wniosek należy złożyć w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych na formularzu ZUS ZUA. Szczegółowe zasady omówiono w poradniku "Dobrowolne podleganie ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym", zamieszczonym na stronie internetowej Zakładu: www.zus.pl.
Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe osób dobrowolnie podlegających ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym stanowi zadeklarowana kwota, nie niższa jednak niż kwota najniższego wynagrodzenia, które od 1 stycznia 2009 r. wynosi 1276 złotych.
Przemysław Przybylski
"Nasz Dziennik" 2009-09-05
Autor: wa