Rzecznik ZUS radzi
Treść
Nikt do nikogo nie jest w stu procentach podobny. Nie są więc też podobne do siebie emerytury. Tym bardziej że obowiązujący w Polsce system emerytalny przewiduje dwa rodzaje tego świadczenia.
To, jaką emeryturę pobieramy, zależy od naszego wieku. Emerytury według tzw. starych zasad przypisane są do osób urodzonych przed 1 stycznia 1949 roku. "Nowe" - wypłacane są osobom, które przyszły na świat po 31 grudnia 1948 roku. Tak więc ważnym elementem decydującym o tym, jaki rodzaj świadczenia nam się należy, jest rok urodzenia. Przełom lat 1948 i 1949 jest bardzo istotny w tym podziale.
Emerytura naliczana według "starych", czyli wcześniej obowiązujących zasad, przysługuje osobom, które osiągnęły powszechny wiek emerytalny i zdobyły wymagany staż pracy. Kobieta więc może przejść na emeryturę w wieku 60 lat i po uzyskaniu 20 lat stażu ubezpieczeniowego. Z kolei mężczyźni muszą ukończyć 65. rok życia i zgromadzić minimum 25-letni pracy. Wysokość świadczenia zależy w tym przypadku od dwóch rzeczy. Po pierwsze, od wysokości podstawy wymiaru emerytury. A jest to stosunek uzyskiwanych przez daną osobę zarobków do przeciętnego wynagrodzenia w konkretnym okresie. Bierzemy tu pod uwagę wynagrodzenie z kolejnych 10 lat kalendarzowych wybranych z ostatniego 20-lecia przed złożeniem wniosku o emeryturę bądź też z 20 dowolnie wybranych lat z całego stażu pracy. Im wyższe były nasze zarobki we wskazanym okresie, tym wskaźnik podstawy wymiaru, a zatem również i emerytura, będą wyższe. Drugim czynnikiem wpływającym w istotny sposób na wysokość świadczenia jest długość naszego stażu pracy.
Emeryturę według "nowych" zasad oblicza się osobom urodzonym po 1948 r., ale jedynie wówczas, gdy zdecydowały się przystąpić do zreformowanego systemu emerytalnego. Wyboru w tej materii nie mają natomiast urodzeni po 1968 roku. Dla nich nowy system jest obligatoryjny. Co istotne, prawo do świadczenia w przypadku "nowych" emerytur nie zależy od zgromadzonego stażu pracy, ale od wieku. Podobnie jak w przypadku "starych" świadczeń, kobiety muszą osiągnąć wiek 60 lat, a mężczyźni - 65. Wysokość emerytury zależy od składek odprowadzanych od naszej pensji na indywidualne konto emerytalne w ZUS (I filar) oraz do otwartego funduszu emerytalnego (II filar).
Wysokość wypłacanych już świadczeń w przypadku "nowej" oraz "starej" emerytury jest kwestią bardzo indywidualną i trudno oceniać, która forma jest korzystniejsza. Co ważne, osoby urodzone po 1948 r. mające wolny wybór, czy przystąpić do "nowego" systemu, a nie zdecydowały się na ten krok, ale też nie skorzystały z emerytury na "starych" zasadach, będą miały wypłacane świadczenie według tzw. systemu mieszanego.
Odrębne od wyżej opisanych zasady obowiązują w przypadku emerytur w wieku obniżonym.
Przemysław Przybylski
Nasz Dziennik 2009-12-12
Autor: wa