Śmiertelne zmagania
Treść
Na rynku księgarskim ukazała się niezwykle interesująca książka, pt. "Henryka Sienkiewicza podróż do Hiszpanii i 'Walka byków'". Jest to oryginalne, ilustrowane wydanie znakomitego, mało znanego reportażu naszego noblisty o korridzie.
W 1888 roku Henryk Sienkiewicz udał się w kilkutygodniową podróż do Hiszpanii. Pragnął zetknąć się z kulturą tego kraju, który go od dawna szalenie interesował, i doświadczyć emocji związanych z korridą. Owocem jego pobytu w tym słonecznym kraju był reportaż zatytułowany "Walka byków. Wspomnienie z Hiszpanii", który w 1889 roku opublikowany został na łamach popularnych dzienników: warszawskiego "Słowa" i krakowskiego "Czasu". Ten błyskotliwy tekst Sienkiewicza wzbudził za życia jego autora ogromne zainteresowanie, jednak z czasem uległ on prawie całkowitemu zapomnieniu. Dołączano go jedynie czasem do różnych wydań zbiorowych, lecz nigdy nie otrzymał on odrębnego wydania. Obecne, starannie przygotowane przez prof. Lecha Ludorowskiego, prezesa Towarzystwa im. Henryka Sienkiewicza w Lublinie, zasługuje na uważną lekturę. Reportaż Sienkiewicza - jak podkreśla prof. Ludorowski - należy do najświetniejszych, jakie poświęcono korridzie, i zasługuje na przypomnienie oraz trwałą obecność nie tylko w kulturze ojczystej, ale i europejskiej.
Zmagania człowieka z rozszalałym, potężnym bykiem wywarły na Sienkiewiczu ogromne, nieprzyjemne wrażenie. Dowodzi w reportażu, że korrida nie ma nic wspólnego z "bezinteresowną przyjemnością", lecz jest raczej zyskownym przedsiębiorstwem krwawej rozrywki, rodzajem przedstawienia pokazującego wyrafinowane techniki męczenia i uśmiercania zwierząt. To, co pociąga Sienkiewicza, to jedynie pewna malarskość i teatralność widowiska oraz niebywała zręczność torreadorów. Reportaż pisany jest bardzo obrazowym, plastycznym i płynnym językiem, co powoduje, że czytelnik daje się porwać opisywanym zdarzeniom, tak jakby sam był ich uczestnikiem. Sienkiewicz kończy swój reportaż mocnymi słowami, porównując Hiszpanów do ludzi niezwykle okrutnych: "O Hiszpanach można powiedzieć, że w całym przebiegu swej historii okazywali pociąg do bezwzględności. Mało który lud był tak okrutnym w boju, żaden religii miłości nie zmienił w tak posępny i krwawy kult - żaden wreszcie dziś nie bawi się igrając ze śmiercią".
Warto sięgnąć po tę lekturę, by poznać Henryka Sienkiewicza, jakiego zazwyczaj nie znamy. Zaznaczmy, że część dochodu ze sprzedaży tej książki przeznaczona jest na sfinansowanie pomnika, jaki stanie na grobie śp. Stefanii z Cieciszowskich Sienkiewiczowej - matki twórcy "Quo vadis", na cmentarzu parafialnym w Okrzei.
Piotr Czartoryski-Sziler
Lech Ludorowski, Henryka Sienkiewicza podróż do Hiszpanii i "Walka byków", Wydawnictwo Polihymnia, Lublin 2008. Książkę można będzie nabyć w księgarniach "Naszego Dziennika": w Warszawie, al. Solidarności 83/89 (w pobliżu placu Bankowego), tel.
"Nasz Dziennik" 2009-08-11
Autor: wa