Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Sukces egzotycznej koalicji

Treść

Piotr Farfał będzie nadal pełnił obowiązki prezesa TVP. Wczoraj warszawski sąd okręgowy odmówił wpisania do Krajowego Rejestru Sądowego Sławomira Siwka na to stanowisko. Z rejestru wykreśleni zostali członkowie Rady Nadzorczej TVP oraz odwołany prokurent spółki Paweł Paluch.

Stołeczny sąd odmówił wpisania do Krajowego Rejestru Sądowego Sławomira Siwka jako p.o. prezesa TVP - mianowanego wcześniej przez odwołaną przez ministra skarbu Radę Nadzorczą TVP. Z KRS wykreślono na wniosek p.o. prezesa TVP Piotra Farfała członków Rady Nadzorczej TVP oraz odwołanego prokurenta spółki Pawła Palucha.
Spór o to, kto powinien pełnić obowiązki prezesa telewizji publicznej, trwał od 3 lipca. O stanowisko spierali się dotychczas pełniący tę funkcję Farfał oraz zawieszony od grudnia ubiegłego roku członek zarządu TVP Sławomir Siwek. Ten ostatni został mianowany przez część Rady Nadzorczej TVP, która prowadziła 3 lipca obrady, mimo zamknięcia przez ministra skarbu Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy TVP. Jej pięciu członków uznało, że ich kadencja dobiega końca wraz z końcem dnia, w którym miało miejsce zamknięcie obrad WZA, a więc do północy mogli podejmować uchwały. W taki sposób przegłosowane zostało zawieszenie p.o. prezesa TVP Farfała oraz przywrócenie dwóch zawieszonych od grudnia członków zarządu: Marcina Bochenka i Sławomira Siwka. Rada równocześnie powierzyła Siwkowi obowiązki prezesa TVP.
Wczoraj sąd uznał jednak, że wraz z zamknięciem obrad WZA zakończyła się trzyletnia kadencja rady, co oznacza, że podjęte później uchwały są nieważne. Decyzja nie jest prawomocna i stronom przysługuje złożenie skargi do sądu orzekającego w sprawie.
- Przede wszystkim gratuluję skutecznego sojuszu PO i LPR. Sama decyzja sądu jest dla mnie zaskakująca. Myślę, że poczekamy na jej uzasadnienie i wówczas zapewne złożymy zażalenie na to postanowienie - powiedział nam Sławomir Siwek. Jak zauważył, dalszy rozwój sytuacji w TVP jest obecnie w rękach KRRiT, która wkrótce powoła nową Radę Nadzorczą TVP, a ta zdecyduje o składzie zarządu TVP - ponowi lub nie uchwały poprzedniej rady. Jak podkreślił Sławomir Siwek, wczoraj w sądzie złożone zostały zażalenia do decyzji zawieszającej do 20 czerwca przyszłego roku członków zarządu TVP.
Przewodniczący KRRiT Witold Kołodziejski zapowiedział, że jeszcze w tym tygodniu Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji podejmie próbę wyboru nowej Rady Nadzorczej TVP. W jego opinii, decyzja sądu rejestrowego, który nie uznał ostatnich uchwał poprzedniej rady nadzorczej m.in. o zmianie na stanowisku p.o. prezesa TVP, jest "mocno zaskakująca".
Kołodziejski w rozmowie z PAP zauważył, że jeszcze pół roku temu w analogicznej sytuacji KRS podjął dokładnie odwrotną decyzję, tzn. przy dużej niepewności, czy rada nadzorcza w niepełnym składzie może podejmować uchwały, sąd uznał, że rada mogła działać i zarejestrował jej decyzje o zawieszeniu trzech prezesów TVP: Andrzeja Urbańskiego, Sławomira Siwka i Marcina Bochenka.
Marcin Austyn
"Nasz Dziennik" 2009-07-14

Autor: wa