Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Trybunał zbada traktat

Treść

Trybunał Konstytucyjny przyjął poselski wniosek o zbadanie zgodności zapisów traktatu lizbońskiego z Konstytucją RP. Sprawa będzie rozpatrywana w pełnym składzie sędziowskim.

- To pierwszy dobry znak, ale trzeba pamiętać, że długo na niego pracowaliśmy. Było wiele przeszkód i kłopotów interpretacyjno-prawnych, które tworzyły olbrzymią przestrzeń wątpliwości. Poruszaliśmy się nieco jak we mgle, nie wiedząc, czy jakiś drobiazg nie zostanie wykorzystany przeciwko naszej inicjatywie, która, w mojej ocenie, ma ogromne znaczenie dla porządku prawnego Rzeczypospolitej - powiedział nam poseł Antoni Macierewicz (PiS), inicjator poselskiego wystąpienia do Trybunału Konstytucyjnego. Jak zauważył, wniosek grupy posłów został potraktowany poważnie i będzie rozpatrywany w pełnym składzie.
- Trybunał zareagował w tej sprawie tak, jak ona na to zasługuje, tzn. zapowiedział, że będzie rozpatrywał nasz wniosek w pełnym składzie, co się zdarza wyjątkowo i tylko w sprawach najwyższej wagi. Trybunał zaangażuje więc cały swój autorytet i będzie jasne, nawet gdyby powstały różnice zdań, jak wszyscy członkowie TK podchodzą do traktatu lizbońskiego i problemów przez nas podnoszonych. Przypomnę, że zaskarżamy zarówno cały traktat, jak i szczegółowo wymienione w wystąpieniu artykuły - dodał poseł.
Poselski wniosek odnosi się m.in. do zapisów dopuszczających stanowienie przez Radę Unii Europejskiej, wbrew stanowisku Rzeczypospolitej Polskiej, aktów prawnych obowiązujących na terytorium Polski lub wiążących ją w stosunkach zewnętrznych. Posłowie chcą też, by Trybunał Konstytucyjny w przypadku uznania zgodności traktatu z Konstytucją RP wskazał, że konieczne są regulacje dające Polsce możliwość autonomicznego decydowania o przyjęciu lub odrzuceniu tworzonego na podstawie traktatu prawodawstwa europejskiego.
Marcin Austyn
Nasz Dziennik 2009-12-08

Autor: wa