Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Tusk z unijnymi przywódcami

Treść

Premier Donald Tusk kontynuował rozpoczęte we wtorek spotkania z szefami rządów państw Unii Europejskiej. Po rozmowach z premierem Wielkiej Brytanii Gordonem Brownem i Włoch Silvio Berlusconim spotkał się z szefem luksemburskiego rządu Jean-Claude'em Junckerem, Holandii Janem Peterem Balkenendem i z premierem Francji Fran?ois Fillonem.

Po spotkaniu Tuska z Junckerem Mikołaj Dowgielewicz, sekretarz Komitetu Integracji Europejskiej, poinformował, że Juncker zapewniał o wsparciu Luksemburga dla polskich starań o wejście do strefy euro w 2012 roku. - To ważna deklaracja, ponieważ Juncker jest nie tylko premierem Luksemburga i ministrem finansów tego państwa, ale także szefem Eurogrupy, którą tworzą ministrowie finansów grupy euro - powiedział Dowgielewicz. Według niego, Juncker pozytywnie wyrażał się o kilku polskich politykach, w tym o Jerzym Buzku, którego "zna i ceni". Z premierem Holandii Janem Peterem Balkenendem Donald Tusk rozmawiał m.in. o sposobach powstrzymania kryzysu gospodarczego i o walce ze zmianami klimatycznymi. Z premierem Fillonem szef polskiego rządu rozmawiał m.in. o doświadczeniach Francji w dziedzinie energetyki jądrowej. Umówili się, że na jesieni Tusk złoży we Francji wizytę. Wcześniej premier zjadł śniadanie z przewodniczącym Parlamentu Europejskiego Hansem Gertem Poetteringiem. Rozmawiali przede wszystkim o wyborach do Parlamentu Europejskiego, ratyfikacji traktatu lizbońskiego i sytuacji w Afganistanie. Z Poetteringiem spotkał się wczoraj również prezydent Lech Kaczyński. W rozmowie z przewodniczącym Parlamentu Europejskiego prezydent poruszył m.in. sprawę niekorzystnych dla naszego kraju decyzji Komisji Europejskiej, które mogą przyczynić się do likwidacji tysięcy miejsc pracy w naszym przemyśle stoczniowym, apelował o wsparcie w walce o utrzymanie polskich stoczni.
Prezydent gościł także premiera Włoch Silvio Berlusconiego. Rozmowa z szefem włoskiego rządu dotyczyła m.in. kwestii ratyfikacji traktatu lizbońskiego, problemów funkcjonowania Unii Europejskiej oraz możliwych kierunków integracji europejskiej.
AKW
"Nasz Dziennik" 2009-04-30

Autor: wa