Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Ustawa w podkomisji

Treść

Nadzwyczajna podkomisja sejmowa rozpatrzy prezydencki projekt ustawy o Korpusie Weteranów Walk o Niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej. Lech Kaczyński chce, aby w ten sposób nie tylko uhonorowano, ale i otoczono szczególną opieką osoby najbardziej zasłużone dla Polski, które narażając własne życie i zdrowie, walczyły zbrojnie o jej niepodległość i suwerenność.
Zdaniem prezydenta, obowiązujące aktualnie przepisy prawne w niewystarczający sposób wypełniają ten obowiązek, a dodatkowo nie uwzględniają specyfiki zasług weteranów walk o niepodległość, ich wieku i szczególnych potrzeb. Projekt przewiduje utworzenie Korpusu Weteranów Walk o Niepodległość RP, nad którym patronat będzie sprawował prezydent. W skład Korpusu wchodzić będą osoby, które brały udział w walkach zbrojnych o niepodległość lub ustalenie granic RP, przy czym udział w tych walkach dotyczy okresu do 8 maja 1945 r., a także - po zakończeniu II wojny światowej - w walkach przeciw reżimowi komunistycznemu na terytorium Polski w granicach z 31 sierpnia 1939 r. oraz w granicach powojennych, a także osoby odznaczone Orderem Krzyża Wojskowego. W Korpusie nie znajdą się osoby, które "swoimi działaniami zaprzeczyły swej patriotycznej postawie", np. kolaborując przeciwko niepodległości lub integralności terytorialnej RP z władzami państw okupujących jej terytorium.
W myśl projektu podstawowym uprawnieniem przysługującym weteranom będzie dodatek weterana w wysokości 200 zł miesięcznie, waloryzowany przy zastosowaniu wskaźnika waloryzacji emerytur i rent. Przyjmuje się, że beneficjentami projektowanej regulacji może być ok. 70-90 tys. osób. Proponuje się także m.in., aby w przypadku śmierci weterana w celu godnego pochówku przysługiwał zasiłek pogrzebowy w wysokości 400 proc. przeciętnego wynagrodzenia, jeżeli koszty pogrzebu będzie ponosić rodzina.
Paweł Tunia
"Nasz Dziennik" 2009-09-24

Autor: wa