Zasiłek macierzyński na bezrobociu
Treść
Zwolnienie z pracy to dramat. Podwójny dramat, gdy bez pracy zostaje kobieta w ciąży. Jednak bezrobocie nie zawsze oznacza utratę zasiłku macierzyńskiego.
Zgodnie z generalną zasadą zasiłek macierzyński przysługuje kobiecie, która urodziła dziecko w trakcie trwania ubezpieczenia chorobowego lub podczas przebywania na urlopie wychowawczym. Zasada ta dotyczy również kobiet, które przyjęły dziecko na wychowanie, m.in. w ramach rodziny zastępczej. Są jednak od tej zasady wyjątki. Dotyczą one matek, które zostały zwolnione z pracy, lub wygasła zawarta z pracodawcą umowa o pracę na czas określony.
Po pierwsze, prawo do zasiłku macierzyńskiego zachowuje ciężarna, która została zwolniona ze względu na upadłość bądź likwidację zakładu pracy. Jeżeli nie zostanie jej zapewnione żadne inne zatrudnienie, to do dnia porodu przysługuje jej zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego. Od dnia porodu natomiast wypłacany już jest standardowy zasiłek macierzyński. Prawo do zasiłku macierzyńskiego zachowuje również kobieta w ciąży, której pracodawca rozwiązał umowę o pracę z naruszeniem prawa. Jednak wiążący w tym przypadku jest prawomocny wyrok sądu. Stąd też matka, która stwierdzi, że została zwolniona bezprawnie, powinna skierować sprawę do sądu pracy. Na wypłatę zasiłku macierzyńskiego mogą liczyć również kobiety ciężarne zatrudnione w ramach umowy na czas określony, która wygasa przed terminem porodu. Dotyczy to umów, które wygasają przynajmniej po upływie trzech miesięcy. Zasada ta nie obejmuje jednak kobiet pracujących na zastępstwo. Poza umową na zastępstwo każda inna zawarta na czas określony, która uległaby rozwiązaniu w okresie ciąży, ulega przedłużeniu do dnia porodu. Zaś po urodzeniu dziecka mimo braku tytułu ubezpieczenia matce wypłacany jest zasiłek macierzyński.
Wysokość zasiłku macierzyńskiego wypłacanego przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych po ustaniu ubezpieczenia to równowartość 100 proc. wynagrodzenia stanowiącego podstawę wymiaru tegoż zasiłku. Nie obowiązuje tu zasada dotycząca zasiłków chorobowych, która ogranicza świadczenie wypłacane po ustaniu ubezpieczenia do 100 proc. przeciętnego wynagrodzenia w kraju. W celu skorzystania z zasiłku macierzyńskiego matka musi przedłożyć w ZUS następujące dokumenty: zaświadczenie lekarskie potwierdzające ciążę w okresie zatrudnienia, skrócony odpis aktu urodzenia dziecka, zaświadczenie płatnika składek wystawione na druku ZUS Z-3 oraz świadectwo pracy lub inny dokument potwierdzający rozwiązanie umowy o pracę z powodu ogłoszenia upadłości bądź likwidacji zakładu pracy lub prawomocne orzeczenie sądu o rozwiązaniu stosunku pracy z naruszeniem przepisów prawa.
Przemysław Przybylski
"Nasz Dziennik" 2009-12-19
Autor: wa