Zmiany w prawie spadkowym
Treść
Wprowadzenie nowej, opcjonalnej możliwości dokonywania zapisów testamentowych, która umożliwi dysponowanie poszczególnymi częściami majątku i wskazywanie, którym osobom mają one przypaść po śmierci właściciela, przewiduje projekt zmian w kodeksie cywilnym przygotowany przez Ministerstwo Sprawiedliwości.
- Istnieje potrzeba społeczna dokonania takiej nowelizacji, widać to z zawodowej praktyki notariuszy - powiedział rzecznik Izby Notarialnej w Warszawie Robert Dor. Prawnicy podkreślają, że obecne przepisy mogą powodować problemy, np. gdy spadkobiercy stają się właścicielami przedsiębiorstwa i długotrwałe postępowanie utrudnia jego bieżące funkcjonowanie. Zgodnie z projektem kodeks ma zostać uzupełniony o możliwość dokonywania tzw. zapisów windykacyjnych. Na mocy takiego zapisu konkretna z osób będących spadkobiercami otrzymywałaby dany składnik majątku już w momencie śmierci autora testamentu bez konieczności podejmowania dodatkowych działań. Według aktualnego prawa spadkowego, możliwe jest tylko dokonanie wskazania wielkości udziałów, w jakich poszczególne osoby mają dziedziczyć majątek. Właściwy podział spadku dokonywany jest na drodze postępowania pomiędzy spadkobiercami.
Przepisy dotyczące zapisu windykacyjnego miałyby funkcjonować obok obowiązujących dotychczas zapisów zwykłych. - Aby ograniczyć przypadki, w których wystąpią wątpliwości dotyczące takiego wskazania i jego wykładni, projekt dopuszcza posłużenie się zapisem windykacyjnym jedynie w testamentach sporządzanych w formie aktu notarialnego - zaznacza ministerstwo. Na etapie prac legislacyjnych w komisji sejmowej jest obecnie od połowy lipca inny z projektów - autorstwa Senatu - dotyczący tej kwestii. Zgodnie z zapisami projektu senackiego miałaby zostać wprowadzona instytucja darowizny na wypadek śmierci. Obdarowany otrzymywałby określoną część majątku z chwilą śmierci darczyńcy.
W ocenie ministerstwa, rozwiązanie problemu za pomocą zapisu windykacyjnego jest lepszym pomysłem. "Jako instytucja prawa spadkowego zapis windykacyjny daje się łatwiej wkomponować w istniejące konstrukcje prawne charakterystyczne dla tego działu prawa" - podaje resort. Projekt w końcu sierpnia trafił do uzgodnień międzyresortowych.
IB, PAP
"Nasz Dziennik" 2009-09-08
Autor: wa